Massage

På Idrottskliniken har vi flera välutbildade massörer. Med massage och terapeutisk stretching hjälper vi dig med ömmande och stela muskler till ett ökat välbefinnande för kropp och själ. För att boka tid, ring friskvårdsreceptionen på tel. 0470-181 91.

Idrottsmassage

Ger massage och terapeutisk stretching. Undersöker och bedömer muskler och leder.
Kan även erbjuda individuella träningsprogram. 


Tid till våra massörer beställer du genom friskvårdsreceptionen 
Behöver du avboka eller boka om din tid måste detta ske dagen innan behandling.


Svensk Klassisk Massage

Regelbunden klassisk massage ökar ditt välbefinnande. Det gör dig mer harmonisk, rörligare och minskar muskelsmärtor.

 

Prislista

Taktil Massage

Taktil massage är en svensk massagemetod som består av mjuk och följsam beröring. Den skiljer sig från annan massage eftersom man inte knådar och arbetar med musklerna. Den taktila massagemetoden syfter till smärtlindring, avslappning och ökat välbefinnande.

 

Prislista

Idrottsmassage

Idrottsmassage kan hjälpa till att förebygga muskulära skador, förkorta läkningsprocesser samt vara en del av återhämtningen efter hårda träningspass och tävlingar. Behandlingen skräddarsys för att passa den enskilda idrottaren.

 

Prislista

Ortobionomi

Ortobionomi är en manuell behandlingsmetod för att återställa normal rörlighet i kroppen. Behandlingen innebär en långsam töjning av muskler. Under behandlingen slappnar reflexmässigt spända muskler av och en felfungerande led kan korrigera sig själv. En lugn metod lämpad för personer med smärtor eller obehag vid beröring.

 

Prislista

Boka tid

Boka tid via friskvårdsreceptionen på telefon.

0470-181 91

Ingela Melander Julin

Licensierad Idrottsmassör
ingela@idrottskliniken.com

Sara Gabrielsson

Certifierad Massageterapeut
sara@idrottskliniken.com

Jesper Arnesson

Diplomerad Massageterapeut
jesper@idrottskliniken.com

Jonas Håkansson Asp

Diplomerad Massageterapeut
jonas@idrottskliniken.com

Markus Persson

Licensierad Idrottsmassör
markus@idrottskliniken.com

Henrik Wagner

Licensierad Idrottsmassör (Tipshallen)
henrik@idrottskliniken.com

Ida Klüft

Certifierad Idrottsmassör
ida.k@idrottskliniken.com